پروفایل من
سعداله جعفری
تماس با من
نویسنده (های) وبلاگ
آرشیو وبلاگ
چه رازیست در پس ورود مهمانان پر شمار به یک شهر؟ نویسنده: سعداله جعفری - پنجشنبه ٢٠ آبان ۱۳۸٩

جوانرود، شهر نشاط و سرزندگی

مردمانی سخت کوش، تلاشگر، بی‌ادعا و البته دیندار و مهمان نواز، بله اینجا شهر جوانرود است، همان شهری که تا چند سال پیش همگان فکر می کردند در یک بن بست جغرافیایی محصور است و شاید سالیان متمادی طول بکشد که در دوردست‌ترین نقاط ایران زمین، نام جوانرود را بشناسند.

گرم و پرجنب و جوش، صمیمی، اینجا زندگی جریانی پویا و زنده دارد، حالا دیگر در جوانرود می‌توان از همه جای ایران هموطنانی را دید که برای تفریح و خرید به این شهر آمده اند، اینجا بازارچه مرزی جوانرود است.

بازارچه جوانرود یکی از پویاترین بازارچه‌های غرب ایران است که در اصل و اساس، رونق خود را مرهون تلاشها و زحمات مردانی جسور و خستگی ناپذیر می داند که با پشتکار خود توانستند به رغم همه مشکلات چراغهای چشمک زن یک اقتصاد زنده را برای دیارشان همچنان روشن نگاه دارند و اکنون آوازه این شهر و بازارچه‌اش شهرتی به بلندای ایران و حتی جهان دارد.

روزانه هموطنان پرشماری از دور و نزدیک ایران زمین به این شهر سرازیر می شوند بدون اینکه در این راستا کمترین تبلیغی شده باشد و جالب توجه آن است که بسیاری از شهرهای دیگر با وجود تبلیغات فراوان و پخش تراکتها و بروشورها و حتی استفاده از برنامه‌های رادیو و تلویزیونی نتوانسته‌اند


به چنین توفیقی برای کشاندن ایرانیان به دیارشان دست یابند.

براستی چه رازی در ورای ورود این همه مسافر و مهمان به جوانرود نهفته است ؟ در حالیکه صفحات روزنامه‌ها و برنامه‌های رادیو و تلویزیونی استانی و ملی عاری از هر گونه پروپاگاندا در خصوص جوانرود، آثار طبیعی و تاریخی اش و نیز بازارچه مرزی‌اش می‌باشد، اما باز هم شاهدیم که چگونه جمعیتی بزرگ از هموطنانمان هر روز به جوانرود می‌روند.

مسلم بهادری یکی از هموطنان شمالی کشور که به اتفاق خانواده‌اش در بازارچه جوانرود مشغول خرید بود در خصوص دلیل آمدنش به جوانرود، می‌گوید:
سال گذشته پسر دائی ام به این شهر برای خرید و تفریح آمده بود وقتی وی در بازگشت از جاذبه‌های این سفر و مهمان نوازی مردمان این دیار برایمان گفت، ما هم رغبت یافتیم که امسال سری به اینجا بزنیم.

حمیدرضا براتی که اهل قزوین است نیز دلیل عمده سفر خود را ارزانی اجناس مورد نیازش در بازارچه جوانرود و رفتار نیک مردمان این شهر می‌داند.

وی می‌افزاید: با وجود اینکه بار اولی است که به این شهر می‌آیم، اما گوئی سالهاست با این مردم زندگی می‌کنم و آنها را می‌شناسم.

اما مهرداد عربزاده که اهل محله تهرانپارس تهران است در این خصوص دیدگاه جالبی دارد.

وی با بیان اینکه هم اکنون با چند خانواده جوانرودی رفت و آمد خانوادگی دارد، می‌گوید: در محله‌ای که من در آن زندگی می‌کنم (میدان پروین تهرانپارس) مهربانی و رفت و آمدهای دوستانی بسیار کم رنگ شده است به طوری که حدود شش سال است در آپارتمانی که زندگی می‌کنم، همسایه روبرویی خود را نمی‌شناسم!
وی ادامه می‌دهد: اما به این شهر (جوانرود) که پا می‌گذاری توگوئی همه چیز فرق دارد انسانهای گرم و با محبت، خوش استقبال و مهمان نواز که اگر یکبار با آنها روبرو شوی ، هیچگاه دوست نداری از آنها دل بکنی برای همین است که خانواده بنده چند سالی است که با برخی از دوستان جوانرودی ام مراوده‌ای گرم دارم، هم آنها برای دیدن ما به تهران می‌آیند و هم ما به جوانرود می‌رویم.

جالب توجه است، با وجود اینکه شهر جوانرود یکی از مهمان و گردشگر پذیرترین شهرهای ایران می‌باشد اما از نظر امکاناتی چون هتل و مراکز اقامتی به شدت در مضیقه است و شاید این گفته علیرضا پازوکی که اهل یزد می گوید: هیچ مسافری شبانه در جوانرود بی‌سرپناه نیست و قطعا از سوی یکی از اهالی به خانه دعوت می‌شود ، این کمبودها را تا حدودی سرپوش گذاشته است.

هم اینک استان کرمانشاه با برخورداری از ‪ ۳۶۶‬کیلومتر مرز مشترک با کشور عراق در دو بخش کرد و عرب‌نشین آن از وجود مبادی مرزی مانند خسروی و پرویزخان در قصر شیرین ، شیخ صله در جوانرود و شوشمی در پاوه برخوردار است و مدیریت عالی استان همواره در تلاش بوده که نرخ صادرات استان از این مبادی را ارتقا دهد اما شاید در این بین بازارچه مرزی جوانرود و مرز شیخ صله تا حدودی مظلوم واقع شده است.

در بازارچه جوانرود بیش از ‪ ۳۰۰‬غرفه وجود دارد که اقلام مختلفی از لوازم صوتی و تصویری گرفته تا لوازم بهداشتی و آرایشی و خانگی و... را به مشتریان عرضه می‌کنند.

غرفه داران جوانرودی رونق امروز این بازارچه و تبعات گردشگری و اقتصادی آن برای این شهرستان و استان کرمانشاه را مرهون تلاشهای خود در سالهای ابتدایی که اولین روزنه‌های مرز شیخ صله به روی تجار و بازرگانان گشوده شد، می‌دانند.

صلاح ویسی، یکی از غرفه داران در این خصوص می‌گوید: آن سالها با سختی و مشقت زیادی توانستیم این بازارچه را سرپا نگه داریم و شرایطی فراهم نمائیم که اکنون بازارچه مرزی جوانرود با بازارچه‌های دیگر مرزی همچون بانه و مریوان رقابت نماید و حتی گاهی مواقع از آنها نیز جلوتر هستیم.

البته غرفه داران جوانرودی با مشکلات عدیده‌ای نیز مواجه هستند که طرح آنها را در یک گزارش مستقل انجام خواهیم داد اما با این همه، غرفه داران جوانرودی خواستار رویکرد مناسب و جدی تر مسوولین استان و گسترش صادرات و واردات کالاها از مرز شهرستان با کشور عراق شدند در عین حال که قدردان زحمات مسوولین نیز هستند.

ایجاد مجتمع بزرگ تجاری جوانرود که در مردادماه سال جاری کلنگ تاسیس آن به زمین زده شد و قرار است در ‪ ۳۰‬هزار متر مربع با زیربنای ‪ ۱۸‬هزارمتر مربع و چهار طبقه ساخته شود ، در عین حال که کاری بزرگ و مهم تلقی می‌شود اما برخی نگرانیها را در میان غرفه داران نیز به وجود اورده است که در روزهای آتی سعی خواهیم کرد به آن نیز بپردازیم.

هم اینک بازاچه مرزی فعلی از امکانات رفاهی و خدماتی برای بهره‌گیری مسافرین برخوردار نیست و محل مشکلاتی نیز شده است.

باری، با همه مشکلاتی که غرفه داران بازارچه جوانرود با آن دست به گریبان هستند و انتظارات بجایی که دارند لازم است با نگاهی راهبردی به این پتانسیل بزرگ، از هم اکنون اقداماتی در باب ساخت جاده مناسب دسترسی (با توجه به جاده نامناسب حد فاصل روانسر تا جوانرود) ، احداث هتلها و مراکز تفریحی و گردشگری و... از سوی مسوولین استان انجام شود تا از این راهکار بتوان گردشگران و سرمایه‌گذاران دیگر نقاط کشور و حتی خارج از کشور را به جوانرود و استان کرمانشاه کشاند و گامی در راستای رشد و شکوفایی اقتصادی استان نیز برداشته شود.

مردم جوانرود از دیرباز یاور انقلاب بوده‌اند و شمار زیاد شهدایی که این شهرستان به انقلاب تقدیم کرده است و حتی سوابق مبارزه شان با رژیم ستمشاهی ، خود موید این نکته است پس چه خوبست که به حرمت و پاسداشت خون آن شهیدان جاوید، مسوولین استان و کشورمان با نگاهی توسعه مدار، از پتانسیلهای موجود در این بخش نهایت بهره مندی را به نفع کشورمان ببرند.

واقعیت آن است که مرز شیخ صله جوانرود این توانمندی را دارد که به یکی از مرزهای بزرگ و رسمی کشورمان مبدل و حتی یک منطقه ویژه تجاری نیز در آنجا تاسیس شود.

در پایان بد نیست بدانید که جوانرود همان محلی است که حمدالله مستوفی در نزهه القلوب از آن به عنوان الانی نام برده است، قصبه‌ای معتبر با هوای خوش، آبهای روان، شکارگاههای مناسب و ناحیه‌ای با محصولات مختلف کشاورزی.

در دوره شاه طهماسب صفوی، جوانرود بیش از صد قریه داشته است و در اطراف آن قله‌هایی وجود داشته و این شهر در دوره افشاریه و تا اواخر دوره زندیه مورد توجه خاص حکمرانان بوده است.

غار کاوات از جمله غارهای دیدنی و معروف استان می‌باشد که در سلسله کوه های شاهو در شمال دره باصفای قوری قلعه از توابع جوانرود واقع شده است.

امید است با همت و اراده مثبت مسوولین خصوصا استاندار کاردان و جدید کرمانشاه روزی را نظاره گر باشیم که جملگی محرومیتهای استان و خصوصا شهرستان جوانرود که می‌توان آن را به یک رسانه تبلیغاتی برای کلیت استان در نظر گرفت، گامهایی اساسی بردارند.

شهرستان جوانرود با بیش از ‪ ۶۵‬هزار نفر جمعیت در ‪ ۷۵‬کیلومتری شمال غربی کرمانشاه واقع است.

  

لینک      نظرات ()      

مطالب اخیر
کلمات کلیدی وبلاگ
جوانرود (٩٩) javanrood (٦۳) اورامانات (٥٧) بازازچه ی مرزی جوانرود (۱٩) منابع طبیعی جوانرود (۱٦) جغرافیایی جوانرود (۱۱) قوری قلعه (۱٠) کوه شاهو (۱٠) طبیعت زیبای اورامانات (٩) بازارچه جوانرود (۸) kermanshah (٧) سپئ وه ر (٦) کرمانشاه (٦) طبیعت (٥) موقعیت جغرافیایی جوانرود (٥) طبیعت زیبای شاهو (٤) بازارچه (٤) نوروز (٤) نقشه (٤) سفید برگ (٤) جاف (٤) بهار (۳) نقشه جوانرود (۳) مهمان نوروزی (۳) بزرگترین غار آبی جهان (۳) پیش بینی وضع آب و هوای جوانرود (٢) نقشه کرمانشاه (٢) استان کرمانشاه (٢) آمار مهمانان نوروزی (٢) نمای شهر جوانرود (٢) گل های شاهو (٢) غروب جوانرود (٢) سوریر (٢) شروینه (٢) شهرستان جوانرود (٢) مشاهیر شهرستان جوانرود (٢) کوردستان (٢) شعر کردی (۱) غروب (۱) گردشگری (۱) زاگرس (۱) پاوه (۱) میدان انقلاب (۱) مولوی (۱) اخبار (۱) اطلاعیه (۱) تازه آباد (۱) آثار تاریخی (۱) بیمارستان (۱) تاریخ جوانرود (۱) مولوی کرد (۱) تاوگؤزی (۱) مشاهیر کرد (۱) ویژگیهای انسانی جوانرود (۱) روانسر (۱) شبانکاره (۱) سر رود (سرو) (۱) نامگزاری شهر جوانرود (۱) شبانکاره(شوانکاره) (۱) فاز2فرهنگیان (۱) کلی و ترکپان (۱) حیات شناسی جوانرود (۱) گردک (۱) زیران (۱) طبیعت زیبای هلانیه (۱) گوگل ارث جوانرود (۱) راههای ارتباطی جوانرود (۱) زمین شناسی جوانرود (۱) زیَدی جاف (۱) موزه ی مردم شناسی جوانرود (۱) سراب گر (۱) میگوره (۱) روستای آیشه دول (۱) کتیبه ی حسین کوهکن (۱) سراب کاوات (۱) کلانه یا کالنه (۱) شوانکاره (۱) هتل جوانرود (۱) چشمه میران (۱) راهنمای شهر جوانرود (۱) غار کاوات (۱) بیاشوش (۱) ناگفته هائی از تاریخ جوانرود (۱) فاتح رشیدی رستمی (۱) فرهنگ کردی (۱) سراب های استان کرمانشاه (۱) کنگر (۱) تاقبستان (۱) مجتمع تجاری جوانرود (۱) نام کردی برای نامگذاری پسران و دختران (۱) بیله ای (۱)
دوستان من